
In Nederland leven 2 miljoen mensen die een band hebben met Indonesië of Nederlands-Indië, zoals we Indonesië noemden toen het land nog een Nederlandse kolonie was. Over die periode en de tijd daarna zijn honderden boeken geschreven.
Aflevering 9: Sleuteloog
Schrijver Hella Haasse (1918 - 2011) werd geboren in Batavia in voormalig Nederlands-Indië. Ze werd vooral bekend door haar historische en Indische boeken. Haar debuut Oeroeg was in 1948 het Boekenweekgeschenk, waarmee ze in één klap bekend werd bij een groot publiek. Een ander succesvol Indisch boek van Hella was Heren van de thee (1992), waarin het koloniale plantersleven centraal staat. Minder bekend is Sleuteloog (2002), dat haar laatste roman zou worden.
Sleuteloog wordt vaak gezien als haar meest persoonlijke werk. In dit verhaal staat de vriendschap tussen twee meisjes centraal: de een een dochter van Hollandse ouders die al generaties in Indië wonen, de ander een Indo-Europees meisje. Hun band blijkt niet bestand tegen de spanningen van het koloniale leven. Vanuit het perspectief van de verteller ontvouwt zich een zoektocht naar het verleden, naar de rol van herinnering en de eigen plaats binnen het koloniale Indië. Daarmee legt Haasse niet alleen de complexe verhoudingen bloot, maar ook de breekbaarheid van jeugdige vriendschap en de diepe impact van een gedeelde geschiedenis.
Over de gasten in aflevering 9
Pamela Pattynama
Pamela Pattynama is bijzonder hoogleraar Koloniale en Postkoloniale literatuur- en cultuurgeschiedenis aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam. In haar onderzoek richtte ze zich op de geschiedenis van fotocollecties van koloniale foto’s, met name foto’s van het leven van alledag in Nederlands-Indië die in verschillende archieven in Nederland te vinden zijn. Daarover schreef ze het boek Bitterzoet Indië. Herinnering en nostalgie in literatuur, foto’s en films.
Arnoud Arps
Arnoud Arps woont en werkt in Los Angeles, waar hij gastdocent is aan de Rubicon University of California, Los Angeles in de studie van vergelijkende media en geheugenstudies. Verder is hij universitair docent Extended Cinema, Film Heritage and Memory aan de afdeling Mediastudies van de Universiteit van Amsterdam en wetenschappelijk medewerker van de Amsterdam School for Heritage, Memory and Material Culture. Daarnaast is hij hoofdredacteur van het tijdschrift Popular Culture Review en lid van de internationale adviesraad van het Southeast Asian Media Studies Journal. Sinds 2019 is hij redacteur van het literair- wetenschappelijk tijdschrift Indische Letteren.
Live in Gesprek: Jij kan erbij zijn!
De opnames van de Indische boekenpodcast vinden plaats in Museum Sophiahof en jij kunt daar bij zijn! We beginnen om 14.00 uur (inloop vanaf 13.30 uur). De toegang is € 7,50 en dat is inclusief een kopje koffie of thee met spekkoek.
Indische boekenpodcast met Lara Nuberg & Ricci Scheldwacht
In de Indische boekenpodcast bespreken Lara Nuberg en Ricci Scheldwacht samen met twee gasten boeken uit hun Indische boekenkast die je gelezen moet hebben. Elke aflevering staat een andere titel centraal. Een klassieker of een recenter boek, bekend of minder bekend, waarin een verhaal wordt verteld over een wereld die lang verborgen bleef. Wat zeggen deze boeken over die tijd en wat kunnen we er nu nog van leren? Je hoort het in de Indische boekenpodcast. De opnames van de podcast zijn bij te wonen in Museum Sophiahof.
