Afbeelding
nusantara beat museumnacht

Museumnacht: Nusantara Beat

-

Op zaterdag 10 oktober speelt Nusantara Beat drie keer in Sophiahof. Zes Amsterdammers die Indonesische muziek uit de vorige eeuw oppakken en er iets van nu van maken: tropisch, psychedelisch, en deze avond in een semi-akoestischere bezetting dan je ze op een festival hoort. Dichterbij dus. Tussen de sets door praten we met de band. En met jou.
 

Nusantara Beat stond net op Lowlands en treedt op in Museum Sophiahof! Tijdens Museumnacht brengt de inmiddels internationaal bekende band drie keer een semi-akoestische sessie van 30 minuten ten gehore. Tussen de sets door gaan we kort met de band in gesprek over de rol van "roots" in hun muziek.

Nusantara Beat laat zich volop inspireren door muziekstijlen uit Indonesië. Die inspiratie staat dichtbij ze: alle zes de bandleden hebben wortels in Indonesië. Psychedelische rock ontmoet Westerse popmuziek, waarbij traditionele Indonesische instrumenten je verrassen en in vervoering brengen. 

Deze jonge muzikanten zetten hun eigen familiegeschiedenis om in geluid. Wat doe jij met wat je meekrijgt van vorige generaties? Een grote vraag die thuishoort in Museum Sophiahof en die voorafgaand aan de akoestische sessies in delen aan bod komt. 

In de drie sessies lopen drie vragen in elkaar over: wie ben ik, wat krijg ik mee en wat maak ik daar zelf van? Na elk vraaggesprek volgt een akoestisch optreden van 30 minuten. 

Programma

20:00 — Sessie 1: Wie ben ik?

Over opgroeien tussen twee culturen

21:15 — Sessie 2: Wat krijg je mee?

Over wat families doorgeven en wat er onderweg verdwijnt. 

22:30 — Sessie 3: Wat maak je ervan?

Over eerbetoon, vrijheid en de grens met toe-eigening. 

De gesprekken worden geleid door medewerkers van Museum Sophiahof en het Indisch Herinneringscentrum.

Meer:  tentoonstellingen, podcast, batik, film en food!

Tentoonstellingen 

Uiteraard kun je de verschillende tentoonstellingen bezoeken:

  • ONS LAND - Dekolonisatie, generaties, verhalen

  • Spiegelbeeld: zie jij de sporen van ons koloniale verleden?

  • Golden Stage - de Indo in beeld

Kenniscentrum (Indisch Herinneringscentrum)

Het Kenniscentrum van het Indisch Herinneringscentrum is dé schatkamer van familieverhalen en de gedeelde geschiedenis van Nederland en Indonesië. Mensen met roots in Indonesië komen uit binnen- en buitenland speciaal hier naartoe om in passagierslijsten te kijken, bijzondere bronnen te raadplegen en hulp te krijgen bij hun zoektocht. Ontdek tijdens Museumnacht welke informatie hier allemaal beschikbaar is en misschien ligt er wel een verrassend verhaal op je te wachten.

Korte film: Sudah

Sudah (van Aldo Agaatsz, 2025) is tijdens Museumnacht Den Haag doorlopend te zien. De Manadonese Senna gaat voor het eerst een reis maken naar Indonesië, het land van haar roots. Een week voor vertrek probeert zij tijdens een familiediner een gesprek aan te gaan met haar moeder Annie en andere familieleden, over het verleden en haar aanstaande reis. Maar bij elk familielid loopt ze tegen een muur op. Lukt het haar, misschien met een beetje forceren, haar moeder over te halen om mee te gaan op haar zoektocht?

De film ging in wereldpremière op het Nederlands Film Festival 2025, werd geselecteerd voor Cinemasia 2025 en won de publieksprijs van Rotterdams Open Doek 2025.

Melati's maken

In ons Museumcafé kun je onder begeleiding van vrijwilligers van de Nationale Herdenking 15 augustus 1945 doorlopend vilten melati's (Indische/Arabische jasmijn) maken. En dat doe je voor een goed doel, want deze vilten bloem maak je voor de melatikrans die in 2027 tijdens de officiële herdenking bij het Nationaal Indisch Monument in Den Haag gelegd wordt. Tijdens de herdenking op 15 augustus wordt het einde van de Tweede Wereldoorlog in Azië herdacht. De melati is hét symbool van deze herdenking. 

Batik: zien én maken!

Eén van onze ruimtes staat tijdens Museumnacht geheel in het teken van batik; een Indonesische verftechniek, waarbij hete was-patronen worden aangebracht op stoffen. Deze eeuwenoude techniek staat op de UNESCO-werelderfgoedlijst en tijdens Museumnacht Den Haag kun je kennismaken met deze techniek.Cynthia Pietersen laat tijdens een demo zien hoe je batikpatronen met hete was op textiel of alternatieve materialen plaatst. Je mag natuurlijk ook zelf kliederen met de canting (de penvormige tool met hete was), om gevoel te krijgen bij hoe deze techniek werkt.

In dezelfde ruimte kun je batikpatronen tekenen met waskrijt op totebags. Je kunt de katoenentas ter plekke kopen of zelf onbedrukte katoenen totebag meenemen. Deze workshop wordt mogelijk gemaakt vanuit het project Berlage di Nusantara en het Indisch Herinneringscentrum. Deze ruimte is alleen toegankelijk met een trap. Is dat een probleem, laat dat dan bij binnenkomst aan een van de medewerkers weten. 

Laat je horen in onze podcast!

Tijdens Museumnacht nemen we drie podcastafleveringen op met bezoekers van Museum Sophiahof. Samen met dr. Yvette Kopijn van Tracing Your Roots gaat Pepijn Hentenaar (directeur van Museum Sophiahof) in gesprek over roots en wat die vandaag voor ons betekenen.
Waar liggen je wortels? Welke verhalen, tradities en ervaringen draag je met je mee? En hoeveel invloed heeft je familiegeschiedenis op wie je bent, hoe je jezelf ziet en waar je je thuis voelt? In drie gesprekken verzamelen we persoonlijke verhalen van bezoekers: soms herkenbaar, soms verrassend, maar altijd dichtbij. Zo wordt Museumnacht niet alleen een avond om te kijken, te luisteren en doen, maar ook een avond om je eigen verhaal te onderzoeken en te delen. 

Food

Dat mag natuurlijk niet ontbreken. Kom smullen van saté ayam, snacks en kleine maaltijden.

Muziek - DJ J Patti

DJ J Patti houdt tussen de optredens van Nusantara Beat door de zaal warm én sluit de avond af met een eigen set van 23:30 tot 00:45u. Hij neemt je tijdens zijn afsluiter mee op een muzikale trip down memory lane. Van Ambon tot Den Haag, van funk tot Lagu Timur. Dansen is het doel, dus kom je avond afsluiten bij Museum Sophiahof (cocktailbar aanwezig!). 

Praktische informatie

Datum: zaterdag 10 oktober 2026
Tijd: 19.00 – 01.00 uur
Locatie: Museum Sophiahof, Sophialaan 10, 2514 JR Den Haag
Info: info@museumsophiahof.nl | 070-200 50 60

Koop een Museumnachtticket

Je kunt toegang krijgen tot een van de sessies met een ticket voor Museumnacht én een toegangsbewijs dat je een uur voorafgaand aan een sessie kunt ophalen in Museum Sophiahof. Er is plek voor 150 bezoekers per sessie.